Zasady dotyczące wpisowego na kursy grupowe z j. angielskiego

Terminologia:

Jako Szkoła lub Firma określa się Centrum Szkoleń DirectMe i markę Tarkowski.edu.pl świadczące usługi szkoleniowe.

Klientem lub Zamawiającym określa się osoby, które wpłacają wpisowe, tym samym stając się Klientami Firmy.

Wpisowe to kwota, jaką Klient wpłaca Firmie, by móc być branym pod uwagę podczas tworzenia kursów. Kwota ta jest każdorazowo określana w zależności od rodzaju kursu i a jej wysokość jest przekazywana Klientowi drogą mailową, ustną lub telefoniczną.

1. Przed rozpoczęciem kursu Zamawiający zobowiązany jest wpłacić zwrotne wpisowe w kwocie określonej na dany okres funkcjonowania Firmy i na dany rodzaj kursu lub określonej indywidualnie dla Zamawiającego – zależnie od nakładów, jakich wymaga stworzenie takiego kursu – może to być także przedpłata zwrotna lub bezzwrotny zadatek. Bezzwrotny zadatek może być zaproponowany Zamawiającemu niestandardowy Kurs dostosowany wyłącznie do jego potrzeb, jeśli CS DirectMe musi zaangażować nadzwyczajne środki w celu organizacji takiego Kursu, ponosząc tym samym koszty, a nie mając możliwości odsprzedania takiej nietypowej usługi, tworzonej wyłącznie na zamówienie tego Klienta. Powyższe niestandardowe koszty są znane dopiero po określeniu potrzeb Zamawiającego, możliwości Firmy i częstokroć konsultacjach z zaangażowanymi w proces dostawcami materiałów oraz usług.

2. Wpisowe (jeśli nie jest bezzwrotnym zadatkiem) – jak w pkt. 1. tego dokumentu jest zwracane Zamawiającemu po podjęciu przez niego kursu grupowego, a więc po podpisaniu Umowy z CS DirectMe. Najczęstszą praktyką jest włączenie wpisowego do łącznej kwoty opłat za wykupiony Kurs grupowy – wówczas figuruje ono w tych opłatach jako rabat kwotowy równy wysokości Wpisowego i może być wystawiana na nie odrębna faktura. CS DirectMe może też na prośbę Zamawiającego w takiej sytuacji zwrócić wpisowe w terminie do 30-stu dni roboczych na konto, z którego nastąpił przelew Wpisowego lub na konto zadeklarowane przez Zamawiającego, co musi nastąpić pisemnie: albo z adresu e-mail podanego w formularzu rejestracyjnym, albo SMS-em z nr-u tel. podanego w tym samym formularzu. Wówczas koszt zakupu Kursu wzrośnie odpowiednio o zwrócone wpisowe. Wpisowe może także – w wyniku wcześniejszych ustaleń Stron i w zależności od danego Kursu – być przeznaczone na opłaty, np. za materiały potrzebne Uczestnikom do uczestniczenia w Kursie.

Wpisowe jest zwracane Zamawiającemu także w następujących sytuacjach:

(a) W ciągu trzydziestu dni roboczych po ostatniej z lekcji próbnych, jeśli Zamawiający ze względu na nieodpowiedni poziom lub założenia metody nie zdecyduje się kontynuować kursu po lekcjach próbnych, a CS DirectMe nie ma dla niego innej Oferty – zakładając, że Zamawiający nie chce czekać dłużej na dopasowaną do jego potrzeb Ofertę. Wówczas rezygnacja (mailowa lub SMS-owa – z podanych w formularzu rejestracyjnym danych kontaktowych) musi nastąpić nie później niż 1 dzień po przeprowadzeniu przez CS DirectMe ostatniej z lekcji próbnych, by Firma mogła jak najszybciej podjąć działania w celu znalezienia innego Klienta na dane miejsce. Jeśli Zamawiający tego nie zrobi, Firma może obciążyć go kosztami poniesionymi na cele organizacji dla niego Kursu.

Jeśli Uczestnik z jakiegoś względu nie powinien uczęszczać na kurs w danej grupie (decyzja CS DirectMe), Firma poinformuje o tym Zamawiającego najdalej 1 dzień po ostatniej lekcji próbnej.

W każdym z ww. przypadków obie Strony mogą także uzgodnić dodatkowe okresy oczekiwania na utworzenie się odpowiedniej Grupy – wówczas wpisowe nie zostanie zwrócone przez ustalony dodatkowy okres oczekiwania, negocjowany drogą mailową lub SMS-ową w celu szybkiego i wygodnego udokumentowania ustaleń, lub pisemnie w miejscu odbywania się zajęć w ustalonych indywidualnie przez obie Strony i dogodnych dla nich terminach. Jednocześnie wpisowe jest automatycznie przedłużane bezterminowo, jeśli po lekcjach próbnych lub dodatkowo ustalonym okresie oczekiwania Zamawiający nie wyrazi chęci jego wycofania. Dzięki temu obie Strony nie są narażone na opłaty związane z przelewaniem środków oraz koszty, pracę i stratę czasu związane z częstą komunikacją w tej sprawie, jak i ponownym zapisywaniem Klienta do kolejki oczekujących.

(b) Wpisowe podlega zwrotowi na życzenie Klienta w przypadku, gdy w okresie od października do maja w czasie do dwóch miesięcy od wpłacenia wpisowego nie utworzy się dla Klienta odpowiednia Grupa w preferowanych terminach, ilości Uczestników i na odpowiednim poziomie, a Klient nie chce czekać dalej i zgłosi to CS DirectMe drogą mailową lub SMS-ową, bądź złoży rezygnację pisemną w miejscu odbywania się zajęć w umówionym z Firmą terminie. Jeśli zapisu na kurs dokonano w okresie od czerwca do września włącznie, wspomniany tu okres dwóch miesięcy oczekiwania na stworzenie grupy wydłuża się o te miesiące i zaczyna upływać od października, gdyż utworzenie grupy w okresie od czerwca do września włącznie jest mało prawdopodobne. Podsumowując: w tej sytuacji czas oczekiwania naliczany jest dopiero od października. Tym samym Zamawiający zapisany w maju ma przed sobą czas liczony do upływu ww. dwumiesięcznego terminu od dnia zapisu do końca maja, potem następuje przerwa w naliczaniu miesięcy oczekiwania i pozostały czas upływa znów od października.

(c) Wpisowe jest przedłużane bezterminowo, gdy po przewidzianym w tym Regulaminie okresie oczekiwania na podjęcie Kursu, CS DirectMe nadal nie ma wystarczającej ilości Zamawiających, by stworzyć dla Klienta Grupę, a ten nie wycofa wpisowego, jak w podpunkcie (a) lub (b). Z tytułu utrzymywania wpisowego CS DirectMe nie będzie winne Klientowi żadnych odsetek.

3. Rezygnacja z dalszego oczekiwania lub z kontynuacji kursu po lekcjach próbnych musi być złożona przez Zamawiającego pisemnie w miejscu odbywania się zajęć lub pocztą elektroniczną z właściwego dla danego Klienta adresu e-mail lub SMS-em z właściwego dla danego Klienta nr-u tel. (czyli podanego podczas zapisu na kurs w CS DirectMe lub podanego w formularzu rejestracji po przyjściu do CS DirectMe), a Firma zastrzega sobie możliwość zwrotu wpisowego wyłącznie na podane w takiej rezygnacji konto bankowe wskazane przez rezygnującego Klienta. Jest to dyktowane zasadami bezpieczeństwa transakcji, która w ten sposób jest wiarygodnie udokumentowana przez banki. Jednocześnie – jeśli wpłata wpisowego nastąpiła przelewem w wyniku otrzymania przez Zamawiającego od Firmy Oferty zapisu na kurs językowy e-mailem – Klient ma prawo do zwrotu wpisowego w ciągu 14-stu dni od daty uiszczenia opłaty. Wówczas jednak taki Klient nie będzie brany pod uwagę w dalszych pracach nad stworzeniem dla niego Kursu.

4. Jeżeli Zamawiający nie dokona rezygnacji z oczekiwania lub zakupu Kursu na warunkach wymienionych tu w pkt. 2. i 3., wpisowe nie podlega zwrotowi i może podlegać przepadkowi na rzecz CS DirectMe jako rekompensata kosztów obsługi wpisowego oraz kosztów administracyjnych (jest to min. 350zł od osoby na tym etapie) wynikających z prób stworzenia Kursu dla danego Zamawiającego, jeśli w trakcie oczekiwania na stworzenie Grupy lub po lekcjach próbnych z winy tego Klienta Firma straci z nim kontakt i nie uzyska dyspozycji, jak wpisowe ma być zadysponowane, a Klient nie podał żadnego numeru konta, na które środki te mają być przelane. Jeśli Klient zażąda zwrotu wpisowego w sposób inny niż przelew lub odbiór osobisty w ustalonych przez obie strony miejscu i czasie, CS DirectMe może od zwracanej kwoty odjąć koszt niezbędny do wykonania takiej transakcji, jeśli przewyższa on koszty ww. sposobów dokonania zwrotu.

5. Jeżeli Zamawiający sprecyzował sposób zwrotu wpisowego, podlega ono zwrotowi, gdy Zamawiający nie podejmie nauki na lekcjach próbnych z jakichkolwiek względów leżących po stronie Zamawiającego, np. braku kontaktu; zmiany możliwych terminów uczęszczania na zajęcia lub zmiany preferencji wielkości Grupy, gdy odpowiednia dlań Grupa jest kompletowana lub skompletowana; rezygnacji z oczekiwania na rozpoczęcie Kursu przed końcem okresu oczekiwania itp. Wówczas CS DirectMe obciąży Klienta kwotą adekwatną do poniesionych przez Firmę na cele organizacji dla niego Kursu kosztów, która to kwota w pierwszej kolejności pobrana zostanie z wpłaconego wpisowego – zależnie, na którym z etapów organizacji kursu Klient spowodował którąś z ww. sytuacji.

W ww. sytuacjach spowodowanych przez Klienta, jeśli chce on być branym pod uwagę podczas układania przez CS DirectMe kolejnych Grup, musi wpłacić zwrotne Wpisowe ponownie. CS DirectMe może jednak odmówić jego przyjęcia i nie zapisać Klienta na listę oczekujących na utworzenie się Grupy, jeśli uzna na podstawie dotychczasowej relacji z takim Klientem, że jest on mało wiarygodny, a jego działania mogą ponownie zagrozić organizacji Kursów i nadszarpnąć reputację Firmy (np. doszło do ustalenia terminu rozpoczęcia Kursu lub do pierwszych zajęć próbnych, a dany Klient na nich nie pojawił się, stawiając Firmę i jej pozostałych Klientów w sytuacji powodującej, że dalsze zajęcia trzeba odwołać, gdyż nie wiadomo, czy będzie w Grupie komplet, a miało właśnie dojść do podpisania Umów i zakupu Kursu przez wszystkich zainteresowanych). Z tego też względu CS DirectMe może ustalić dla takiego Klienta inny rodzaj zabezpieczenia, jak np. uiszczenie całej lub części opłaty za tworzony Kurs z góry.

6. Zwrot Wpisowego zwykle następuje w formie przelewu na podany przez Zamawiającego numer konta bankowego, przekazany drogą mailową lub SMS-em z podanych w formularzu rejestracji danych kontaktowych Zamawiającego lub przekazanego CS DirectMe osobiście na piśmie. Taka dyspozycja lub zmiana numeru konta, na które ma nastąpić zwrot wpisowego, nie może zostać przekazana CS DirectMe telefonicznie lub poprzez inną osobę, czy też w jakikolwiek budzący wątpliwości sposób.

7. Zamawiający zapisywany na kolejny Kurs, który jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego, powinien w momencie ponownego zapisu zadeklarować, czy może (on sam lub wyznaczona przez niego osoba) zacząć naukę od ustalonej przez CS DirectMe daty i w ustalonych przez CS DirectMe terminach. W wypadku braku takiej deklaracji CS DirectMe zakłada, że Zamawiający zgadza się na ustalenia Firmy. Oznacza to, że jeśli pakiet Kursu przewiduje określoną ilość godzin do wykorzystania w konkretnych terminach, to Zamawiający z danej Grupy kupują Kurs w całości za określoną przez CS DirectMe cenę – bez względu na faktyczną datę przyjścia na pierwsze zajęcia. Np. CS DirectMe ustaliła z Zamawiającymi, że zajęcia zaczynają się od 03.09. i trwają do końca sierpnia kolejnego roku w poniedziałki i środy, w godz. 19.00- 20.50, a jeden z Uczestników nie pojawia się na dwóch pierwszych lekcjach, wówczas Kurs został przez CS DirectMe uznany za rentowny tylko na zasadach, jakie wcześniej Firma przedstawiła Zamawiającym i na które się wszyscy zgodzili. Stąd, po przyjściu dopiero na trzecie zajęcia, mimo nieodbycia dwóch poprzednich, Zamawiający płaci za cały pakiet – włącznie z nieodbytymi godzinami. CS DirectMe może natomiast zgodzić się na odrobienie takich nieodbytych zajęć w innej grupie o zbliżonym poziomie, jeśli taka jest i są w niej miejsca oraz jeśli taka nieobecność została wcześniej CS DirectMe skutecznie zgłoszona z zachowaniem okresu min. jednego dnia przed nieobecnością.

W wypadku wcześniejszego zadeklarowania przez Zamawiających uczestnictwa w Kursie od innej niż przewidziana przez Firmę daty, CS DirectMe decyduje – na podstawie konsultacji i w zgodzie z wszystkimi zainteresowanymi Stronami – czy dana Grupa rozpoczyna Kurs w ustalonym przez Firmę terminie, czy też CS DirectMe dostosowuje pakiety Kursu oraz ich ceny dla wszystkich Zamawiających względem terminów zadeklarowanych przez niektórych z nich, czy też te zajęcia będą odrobione w innych terminach. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli CS DirectMe uzna, że w danym przypadku zbyt wielu Uczestników nie byłoby na początkowych zajęciach, co mogłoby wpłynąć negatywnie na proces dydaktyczny lub finanse Firmy. Klient ma wówczas prawo do rezygnacji z podjęcia kursu i zwrotu wpłaconych środków, jeśli nie zgodzi się na żadne z zaproponowanych rozwiązań. Jednocześnie z tytułu wydłużonego oczekiwania na gotowość wszystkich Uczestników do podjęcia ustalonego już Kursu CS DirectMe nie ponosi odpowiedzialności innej niż ew. zwrot Klientom dotychczas wpłaconych środków w razie rezygnacji Zamawiających z podjęcia danego Kursu, gdyż jest to czynnik od niej niezależny.

8. Jeśli Zamawiający, mimo deklaracji zakupu Kursu, nie podejmą się jego kupienia, zastosowanie będzie mieć procedura jak w pkt. 4. i 5., ale może też okazać się, że np. poziomy Uczestników nie pozwalają im na wspólna naukę, więc – w obu przypadkach – po lekcjach próbnych rozpoczęcie Kursu może być wstrzymane do czasu znalezienia odpowiedniej ilości Zamawiających do uzupełnienia Grupy. Okres oczekiwania zmniejsza zwykle ilość godzin dostępnych w danym pakiecie Kursu, przez co cena Kursu także ulega odpowiedniej zmianie (np. kurs staje się tańszy o nieodbyte godziny), o czym Zamawiający są informowani wcześniej drogą elektroniczną i za pomocą rozdawanej na kolejnych zajęciach próbnych zaktualizowanej dokumentacji Kursu. Zmiany te, jeśli nie zostaną zaakceptowane przez Klientów, uprawniają ich do rezygnacji z podjęcia Kursu i zwrotu wpłaconych środków. Taka sytuacja może powodować kolejne wydłużenie się okresu oczekiwania na odpowiednią do danej Grupy ilość Uczestników, jeśli nie dojdzie do rezygnacji wszystkich Zainteresowanych.

9. Klient, który uczestniczył już w Kursach CS DirectMe nie ma prawa do lekcji próbnych, chyba że CS DirectMe zadecyduje inaczej z uwagi na istotne kwestie metodyczne, jak sprawdzenie integralności poziomów Uczestników.

10. Brak odpowiedzi Klienta do podanego w komunikacji z nim terminu na przesłane propozycje i zmiany może być traktowany przez CS DirectMe jako zgoda na przesłane mu ustalenia.

 

W sprawach nieuregulowanych tymi Zasadami Strony stosować będą przepisy Kodeksu Cywilnego.